Logo

Please Wait...

Logo

Biyografi

emre-burckin

 

Hasan Emre BURÇKİN

Profesör Doktor, Yeminli Mali Müşavir

 

Consulta Bağımsız Denetim, Yeminli Mali Müşavirlik ve Consulta Grubu Yönetim Kurulu Başkanı, İtalyan Girişimciler Derneği (CIMM) Başkan Yardımcısı,  Milano’daki Türk / İtalyan Dostluk Derneği ve ülkemizdeki İtalyan / Roma kulübünün üyesi olan Emre Burçkin, 38 yıllık iş hayatını geride bırakmıştır.

1952 doğumlu olan Emre BURÇKİN, Türk Hava Yollarından emekli olan eşi Şebnem BURÇKİN ile 1977 yılında evlenmiştir ve iki çocuk sahibidir. Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde, iktisat alanında eğitimini tamamlamış olan kızı Zeynep Eroğlu, meslek hayatının rotasını, babası gibi çizmiştir. 1986 doğumlu olan oğlu Cem Burçkin ise, önce İstanbul Ticaret Üniversitesi Mühendislik Fakültesi tekstil desen bölümünde ön lisans, daha sonra işletme bölümünde lisans eğitimini tamamlamıştır.

Emre Burçkin özel sektörde iş deneyimine 1974 – 1978 yılları arasında muhasebe ve denetim alanında başlamıştır. 1976 yılında İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisinde başladığı işletme alanında lisans eğitiminin ardından, 1978 yılında aynı üniversitede finansman alanında lisansüstü eğitimini tamamlamıştır.

1980 yılında İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi İşletme Fakültesi, muhasebe bölümünde araştırma görevlisi olarak, 1986 yılında ise, Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, işletme bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmıştır. Marmara Üniversitesi’nde Muhasebe -Finansman alanında 1984 yılında doktorasına başlamış, 1988 yılında yardımcı doçent, 1990 yılında doçent ve 1996 yılı ve sonrasında profesör unvanı ile hizmet vermiştir.

İdari alanda, Marmara Üniversitesi Muhasebe Araştırma ve Uygulama Merkezi müdürlüğü ve Marmara Üniversitesi, İktisadi ve İdari İlimler Fakültesi yönetim kurulu üyeliği ile akademik yaşamda üstlendiği görevlerle birlikte, 2547 sayılı kanunun müsaadesi çerçevesinde özel teşebbüse ve çeşitli kurumlara mali danışmanlık ve eğitim hizmetleri vermiş ve vermektedir. Özellikle enerji, inşaat ve ilaç sektöründe Türkiye’nin en gözde kuruluşları ile uzun yıllardır çalışmaktadır. Türkiye ile Avrupa Birliği ülkeleri arasında, yabancı sermaye hareketlerine önemli katkılar ortaya koymuş, özellikle ülkemize İtalyan şirketlerinin yatırım yapmasını sağlamış ve sağlamaktadır. Tusiad ve Uni-credit’in (Türkiye’de Yapı Kredi Bankası) düzenlediği Türkiye’de yabancı yatırımlar nezdinde mevzuat ve yabancı sermaye kanunları konularında konferanslar vermiştir. Öte yandan,  uluslararası mali müşavirler, denetçiler ve vergi hukukçularına ülkemizde kongre düzenleyerek; hem ülke tanıtımı hem de ülkeye yabancı sermayenin gelmesi adına önemli katkılarda bulunmuş ve bulunmaktadır.  T.C. Başbakanlık Yabancı Sermaye Ajanslığına konferanslar vererek, Türk ve yabancı personellerin yurtdışı ajanslarında vergi mevzuatı açısından eğitilmelerini sağlamıştır.

Emre Burçkin, serbest meslek çalışmaları ile ekonomiye, yönettiği yüksek lisans ve doktora tezleri, ulusal ve uluslararası yayınları, kitapları, bildiri ve projeleri ile akademiye önemli ölçüde katkı sağlamıştır. Burçkin; hayatının çeşitli dönemlerinde, İtalya, İsviçre ve Londra’da, araştırma ve eğitim amaçlı bulunmuş; halen her sene, 1988 yılında kurduğu ve 2001 yılından bu yana Yönetim Kurulu Başkanlığı ve sorumlu ortak baş denetçi görevini üstlendiği Consulta Bağımsız Denetim ve Yeminli Mali Müşavirlik firmasının iş ortaklarından olan INAA ve Ambrosetti’nin toplantı ve organizasyonları için, yurt dışı ziyaretlerinde bulunmaktadır.

Emre Burçkin’in akademik hayatı ve profesyonel iş hayatı dışında; İtalyan Lisesi Mezunlar Derneği üyeliği, ABD’de Sertifikalı Suistimal Araştırmacıları Derneği (ACFE) üyeliği, Burgazada LIONS Derneği üyeliği, İstanbul YMM üyeliği, Yüksek Ticaretler Derneği Mütevelli heyeti üyeliği bulunmaktadır. Kınalı Ada su sporlarında kulüp başkanlığını yürüten Emre Burçkin, aynı zamanda eski yüzücü ve dalgıçlardandır.
2012 yılında, Burçkin, Türkiye-İtalya ekonomik ilişkilerine yaptığı değerli katkılarından dolayı İtalyan Devleti tarafından ‘’Şövalyelik Nişanına’’ layık görülmüştür.

Osmanlı Fermanları, antika saat, araba ve tablo üzerine koleksiyonları bulunmaktadır.
İtalyan kültürüne ve ekonomiye karşı yoğun bir ilgi ve sempatisi bulunan Emre Burçkin’in İtalyan dili ve kültürü alanlarında araştırma yapmak, İstanbul tarihi ve tarihsel süreçte ekonomik faaliyet ve gelişmeleri araştırmak özel ilgi alanları arasında yer almaktadır.